Cez Colorado so Zemplínčanom I.

Autor: Juraj Bencúr | 5.9.2013 o 7:01 | (upravené 9.9.2013 o 23:39) Karma článku: 11,00 | Prečítané:  503x

Bill Smriga je riaditeľom študentskej únie Kansas State University. Je priamo zodpovedný za všetku jej činnosť i za jej niekoľkomiliónový rozpočet. Pracuje v typickej kancelárii amerického manažéra – má tu mohutný drevený stôl, kožené kreslá a drevom obité steny. Keď som sa zadíval na policu hneď vedľa jeho pracovného stola, nevychádzal som z údivu. Úplne v strede trónila veľká šálka s namaľovaným slovenským znakom.

 

1.jpg

Ja a Bill.

 

Billovi rodičia žili v Československu, v dedinke Krásnovce pri Košiciach. Po tom, čo im po štyridsiatomôsmom komunisti znárodnili pôdu, emigrovali do oblasti Chicaga, kde sa o pár rokov neskôr narodil Bill. Prežil tam celý život až do chvíle, kedy si začal budovať kariéru v študentských úniách amerických univerzít v rôznych štátoch, vďaka čomu sa neskôr dostal do Kansasu.

Keď sa dozvedel, že v skupine výmenných študentov na K-State je aj jeden Slovák, bol nadšený. Pozval ma k sebe do pracovne a ponúkol mi, že cez víkend môžem ísť s ním a ďalšími dvomi slečnami (ktoré uňho bývali prvých pár dní podobne, ako ja u Liz a Howarda) na výlet do Colorada, do slávnych Rocky Mountains a do Denveru.

A tak sme v sobotu o piatej ráno vyrazili. Smer – Manitou Springs, Colorado. Cesta cez plochú placku zvanú Kansas a ešte plochejšiu palacinku zvanú východné Colorado trvala asi sedem hodín. Nikdy by som nepovedal, že ma tak bude fascinovať pohľad na úplné nič. Celé hodiny sme okolo seba videli len diaľnicu a prázdnu trávnatú step, kde-tu nejaký ten krík. A keď sme náhodou vyšli na miniatúrny kopček, videli sme tú ničotu na míle ďaleko, akoby sme pozerali na more, akurát že bolo žltozelené. Úplne ma to uchvátilo.

 

2.jpg

Kansas vo svojej plnej kráse. Super pozadie na plochu.

 

Opýtal som sa Billa na jeho slovenské korene. „Možu po slovensky hutoric. Trošku,“ odpovedal mi v lámanej zemplínčine a ja som naňho vyvalil oči. Potom som sa rozosmial – slovo hutoric ma vždy pobaví. Keďže rodičia boli jediným jeho kontaktom so slovenčinou, naučil sa ako dieťa nárečie, ktorým obaja hovorili. „Je to škoda,“ vyhlásil Bill, už anglicky. „Zemplínsky dialekt mi je asi na nič.“

Do Manitou Springs sme dorazili okolo poludnia. Rýchlo sme sa ubytovali v moteli, zašli na obed a potom rovno do hôr, konkrétne ku skalnému útvaru Garden of the Gods. Táto krása bola v roku 1971 vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Červené skaly ako z westernu ozdobené horskou panorámou na pozadí som si hneď zamiloval. Prechádzka tu naozaj stála za to.

 

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Garden of the Gods

 

Počas výletu mi Bill hovoril o jeho návšteve Československa v roku 1987. Bolo to tesne po tom, čo mu umrel otec. Jeho mama túžila ešte raz vidieť miesto, kde sa narodila a kde prežila mladosť – svoj domov. Obaja prileteli do Mníchova, odkiaľ šli vlakom do Prahy. Prechod hranicami Československa sa samozrejme nezaobišiel bez dôkladných kontrol hraničnej polície, čo Billa trochu vydesilo. To ale ešte nevedel, čo ho čaká – po prehliadke Prahy (ktorú Bill popísal ako špinavé a zanedbané mesto) odleteli do Bratislavy a odtiaľ do Košíc. Na všetkých troch letiskách ich sprevádzali vojaci. A počas celej návštevy Slovenska ich neustále sledovala neznáma dvojica v čiernom aute...

Bill navštívil Slovensko aj v roku 2007, presne dvadsať rokov po prvej návšteve. Všetko bolo tak iné. Praha, ktorá už nebola hlavným mestom krajiny, kam mal namierené, priam žiarila. Levoča, kde si znova prezrel dielo Majstra Pavla, bolo živé mestečko plné turistov, tak odlišné od Levoče spred dvadsiatich rokov, kedy bol jediným návštevníkom obdivujúcim najvyšší drevený oltár na svete. Jeho príbuzní v Krasnovciach žili skoro rovnakým životom, akým on žije v Amerike – s LCD televízorom v obývačke (už s viac než dvomi kanálmi) a záchodom v kúpeľni (predtým mali len latrínu). Košice boli tiež ako vymenené, a práve tam si Bill kúpil šálku so slovenským erbom, ktorá mu teraz v Kansase zdobí kanceláriu.

 

8.jpg

Garden of the Gods

9.jpg

Detail na Kissing Camels (Bozkávajúce sa ťavy)

10.jpg

Takzvaná Balanced Rock (Vyrovnaná skala)

 

Obloha nad červenými skalami sa časom poriadne zatiahla a dážď na seba nenechal dlho čakať. Po dvoch týždňoch úmorných horúčav v Kansase to bola príjemná zmena. Dočasný úkryt pod útesom sme rýchlo vymenili za pohodlie auta a vyrazili sme ďalej. Bol to krásny výlet. O to lepší, že som vďaka nemu mohol spoznať skvelého človeka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Žitňanská: Dnes sa spochybňuje liberálna demokracia, populizmus je na vzostupe

Ani ľudia s hypotékou nemusia prísť o bývanie, ale po osobnom bankrote musia úver dosplácať.

KOŠICE KORZÁR

Nervozita v Košiciach rastie: Raši prosí o pokojné rokovanie

Primátorovi sa nepáčia výzvy aktivistov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?