Cez Colorado so Zemplínčanom III.

Autor: Juraj Bencúr | 22.9.2013 o 18:40 | Karma článku: 8,86 | Prečítané:  554x

V tretí deň nášho výletu sme vyrazili do Denveru, hlavného mesta štátu Colorado. Cesta trvala necelé dve hodiny a celý čas sme v aute počúvali Beatles, ktorých je Bill, podobne ako ja, veľkým fanúšikom. Keď mi povedal, že jeho manželka Elaine ich videla naživo na koncerte v Chicagu, keď mala asi 12 rokov, závistlivo som zaskuvíňal.

Beatles v aute nebola celkom náhoda – asi 10 míľ pred mestom sme sa totiž zastavili pri Red Rocks amfiteátri, krásnej scéne zasadenej medzi dvomi skalnými útvarmi, samozrejme červenými. Amfiteáter je známy tým, že tu v roku 1964 koncertovali práve Beatles, pričom to bol jediný nevypredaný koncert na ich prvej americkej tour. Nechápem prečo, na takom krásnom mieste musia mať koncerty úžasnú a neopakovateľnú atmosféru. Je skutočne nádherný.

 

IMG_3486.jpg

IMG_3476.jpg

IMG_3488.jpg

Red Rocks Amphiteatre

 

Okrem The Beatles tu hrali napríklad aj U2, Jimi Hendrix, Coldplay, Sigur rós a mnohí ďalší.

Zaujímavé je, že amfiteáter je cez deň voľne prístupný verejnosti, takže tu bola kopa ľudí. Okrem turistov ako my tu boli aj domáci z Denveru a okolitých mestečiek, ktorí amfiteáter využívajú ako miesto na cvičenie či behanie. My sme sa k nim veru nepridali, no za to sme si hodnú chvíľu postáli na pódiu, kde ma celkom tešila myšlienka, že stojím na tom istom mieste, kde kedysi koncertovali Bítlsáci.

Po prehliadke Red Rocks sme sa vydali do nášho cieľa. Denver síce nie je na americké pomery veľké mesto (je len o niečo väčšie než Bratislava), no mne to stačilo. Videl som tu totiž moje prvé americké mrakodrapy a samozrejme som z nich bol nadšený.

 

IMG_3496.jpg

IMG_3533.jpg

IMG_3503.jpg

Denver

 

Boli sme sa prejsť po 16th Avenue, hlavnej ulici, kde je pešia zóna a mnoho obchodov a reštaurácii. Malo to tam opäť parádnu atmosféru, keďže z každého podniku vychádzala výborná bluesová či jazzová muzika. Čo ma ale zaujalo najviac, boli bezdomovci. Znie to čudne, ale boli fakt zaujímaví. Vyzerali úplne rovnako, ako bezdomovci u nás, no neboli opití. Naopak, celkom kultivovane posedávali na lavičkách, rozprávali sa a – neuveríte –  hrali šach.

A to nie je všetko. Počas prechádzky som zrazu začul povedomú melódiu. Myslel som, že vychádza z nejakého blízkeho baru, no mýlil som sa – priamo predo mnou hral jeden bezdomovec na piáne intro k pesničke Death on Two Legs. Natešene som vykríkol „to je Queen!“ a pianista, zjavne prekvapený, že nejaká živá bytosť tú skladbu pozná, vo mne okamžite odhalil fanúšika Queen a začal hrať Bohemian Rhapsody.

 

IMG_3507.jpg

IMG_3510.jpg

16th Avanue

 

Ulica to bola fakt pekná, plná typických budov amerických veľkomiest (starých i nových) s výhľadmi na neďaleké vežiaky. Napriek tomu, že bol práve štátny sviatok (Labour Day), ľudí tu bolo pomerne dosť – od telefonujúcich manažérov v oblekoch, cez mamičky s deťmi, až po otrhané indivíduá postávajúce pri vstupoch do povestných alejí. „Alleys“, ako ich Američania volajú, sú tmavé bočné uličky s typickými kontajnermi a únikovými schodiskami, ktoré maximálne kontrastujú s upravenými avenues, do ktorých ústia.

 

IMG_3517.jpg

Alley

 

Po prehliadke mesta (zastavili sme sa ešte na festivale organizovanom kvôli Labour Day) sme boli už poriadne unavení, a to nás ešte čakala 7-hodinová cesta späť do Kansasu. K Jardine apartmánom, kde bývame, nás Bill odviezol tesne pred polnocou a plný zážitkov som zaspal asi za sekundu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Žitňanská: Dnes sa spochybňuje liberálna demokracia, populizmus je na vzostupe

Ani ľudia s hypotékou nemusia prísť o bývanie, ale po osobnom bankrote musia úver dosplácať.

KOŠICE KORZÁR

Nervozita v Košiciach rastie: Raši prosí o pokojné rokovanie

Primátorovi sa nepáčia výzvy aktivistov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?