reklama

Po stopách prezidenta Kennedyho a Džejára

Do Dallasu sme plánovali vyštartovať o pol piatej ráno. Keď sme na ulici hľadali naše auto, z chuti sme sa zasmiali tomu trápnemu chudákovi obďaleč, ktorý zabudol zhasnúť svetlá. Po pár sekundách, kedy nás smiech postupne prechádzal, sme zistili, že tými chudákmi sme my. Baterka bola úplne mŕtva a po zúfalom pokuse roztlačiť auto sme sa už začali zmierovať s tým, že nikam nejdeme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vtom nám bol z nebies zoslaný prototyp chlapca z Kansasu. Vysoký farmár s veľkými ramenami a ešte väčším autom nám baterku ochotne dobil. Vyrazili sme síce s hodinovým meškaním, no s chalanmi sme skonštatovali, že sme sa aspoň naučili čo-to do života. Áno, už vieme nabiť baterku v aute. Môžeme sa ženiť.

Staršia audina, ktorá sa na osem hodín stala naším domovom, bola fakt vtipná. Približne každú hodinu klimoška vypustila smradľavý závan nápadne pripomínajúci trávu. Veru, v aute sme mali veselo – hlavne keď sa z CD-čka ozvala zvučka z Dallasu. Holkám auto za lacno prenajal ich profesor, ktorý sa ho márne snaží predať. Audina má totiž manuálnu prevodovku, tu chce ale každý automat. Navyše chýba stojan na nápoje. V Amerike nepredajné auto...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

My v Texase

V Oklahome nič nie je. Teda až na jeden mrakodrap a mekáč.

Avšak Texas, to už je iná káva. Po strastiplnej ceste neskutočnými motanicami, ktoré v Dallase používajú ako diaľnicu, sme úspešne zaparkovali hneď vedľa downtownu (teda, až tak úspešné to nebolo, keďže sme si nevšimli, že ticket platí do 3 AM, nie 3 PM, a tak sme si na ďalší deň našli za stieračom pokutku) a hneď sme vykročili do džungle mrakodrapov. Tie ma baviť len tak neprestanú.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dallas Downtown

Prehliadku downtownu sme zakončili na konci Elm Street, ktorá je neslávne známa tým, že tu bol 22. novembra 1963 zavraždený J. F. Kennedy. Na ceste tu sú zaznačené biele krížiky ukazujúce miesta, na ktorých bol prezident zasiahnutý sniperom, údajne z okna na šiestom poschodí neďalekej budovy. Okolo celého atentátu kolujú samé konšpiračné teórie, a hoci zvyčajne nie som ich fanúšikom, po prehliadke musím uznať, že na týchto niečo bude. Kennedy bol do hlavy totiž zjavne zasiahnutý zpredu, zatiaľčo spomínaná budova s atentátníkom v okne bola za ním. Ale možno som len podľahol nezameniteľnému čaru bradatého nadšenca konšpiračnej teórie, ktorý pár metrov od miesta prezidentovho skonu presviedčal návštevníkov o tom, že za jeho smrť môže tajná služba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Miesto atentátu

Obrázok blogu

Okno, z ktorého prichádzali výstrely, je na predposlednom poschodí vpravo. Dnes je tu múzeum, ktoré umožňuje návštevníkom dívať sa ďalekohľadom z osudného okna na miesto, kam mieril atentátník.

Kúsok za Elm Street sa nachádza štvrť zvaná Deep Ellum. Z pôvodne priemyselnej oblasti mesta sa postupne stalo centrum jazzu a blues – v zaprášených nočných kluboch tu dodnes po večeroch znie živá hudba a život sa tu nezastaví do rána. Cez deň tu je naopak nezvyčajný kľud, hádam s výnimkou kaviarní a obchodíkov so všemožnými haraburdami. Medzi reštauráciami, tetovacími štúdiami a holičstvami sa môžete pokochať nápaditými grafitmi či hrdzavými sochami vytvorenými z odpadkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deep Ellum

Koniec nášho výletu sme zasvätili legendárnym intrigám a prekvapivým zvratom seriálu Dallas. Kto postrelil Džejára a prečo sa Pam snívajú tak dlhé a komplikované sny nás síce až tak nezaujímalo, no pri návšteve Dallasu je to proste povinná jazda. Do slávneho ranču Ewingovcov chodí zrejme aj vďaka minuloročnému obnoveniu seriálu dodnes masa fanúšikov z celého sveta. Vrátane nás, ktorí si pamätajú časy z deväťdesiatych rokov, keď v našej mladej demokracii každý deň sadali státisíce ľudí k obrazovkám, aby sledovali osudy boháčov spoza oceána, a my sme z detských izieb počúvali tú slávnú zvučku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Southfork Ranch

V obrovskom obchode so suvenírmi sme si kúpili pohľadnice, pofotili kravky pred domom a so srdcom na mieste vyrazili späť do Kansasu. Bobby vás pozdravuje.

Juraj Bencúr

Juraj Bencúr

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Taký snílek. Zoznam autorových rubrík:  Amerika

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu