Čo nás môžu naučiť kravy

Autor: Juraj Bencúr | 22.8.2013 o 14:00 | (upravené 9.9.2013 o 23:39) Karma článku: 12,63 | Prečítané:  862x

Howard Beikmann je pravý kouboj. Po dlhom lete (cez Amsterdam a Detroit) sme sa so Slávkom konečne dostali do Kansas City v Missouri, kde nás Howard v károvanej košeli zakasanej do riflí spolu s Liz privítali dlhým americkým „Haaaj!“ Samozrejme, ani jeden nevedeli vysloviť moje meno, takže skoro prvé, čo som im povedal, bolo, aby ma volali George, čo je anglická verzia mena Juraj.

Za chvíľu dorazila Slávkova host family – Lindseyovci, ktori ho naložili do auta a rýchlo odfrčali do Manhattanu. My sme ešte čakali na Mateja, ktorý mal byť tiež so mnou u Beikmannovcov. Bohužiaľ, asi po hodine čakania Matej zavolal a oznámil, že v Chicagu mu uletelo lietadlo, a musíme teda čakať ešte ďalšie tri hodiny na letisku. Tento čas sme si skrátili návštevou neďalekého fast-foodu, a tak som si prvýkrát užil pravý americký hamburger (dobrý) v pravej americkej reštike (kožené sedačky) počúvajúc pravú americkú muziku (blues) a obzerajúc si pravé americké autá (veľké) premávajúce za oknami.

Liz má 73 rokov, Howard 78. Obaja sú ale zjavne veľmi vitálni. Howard ako mladý slúžil v armáde, takže som sa ho samozrejme opýtal, či bol v Kórei. Nebol, ale veľa jeho priateľov áno, a pár ich tam aj padlo. Počas Vietnamu už v armáde neslúžil, predával ťažké stroje. Liz bola učiteľka občianskej výchovy a neskôr knihovníčka. Dnes sa obaja venujú organizácii HIS (Helping International Students) a starajú sa o zahraničných študentov.

A Howard chová kravy. Skoro mi vypadli oči z jamiek, keď vyhlásil, že ich má 23. Každú jar ich nakúpi, počas leta vykŕmi, a v jeseni ich predá. V zime má fajront. Ono, vlastne aj inokedy má fajront, pretože aj keď sa to nezdá, s takými 23 volmi veľa roboty nie je. V Kansase sa kravy chovajú voľne – nemajú maštale, spia pod holým nebom. Stačí im párkrát do týždňa priniesť nejaké spešl žrádlo a postriekať ich proti hmyzu.

 

IMG_3141.jpg

IMG_3131.jpg

Beikmann Manor

 

Howard mi práve vysvetľoval históriu vzniku hraníc amerických štátov, keď nás vyrušil príchod Matejovho lietadla. Čo najskôr sme nasadli do auta a vyrazili do Manhattanu, ktorý je od Kansas City vzdialený asi dve hodiny jazdy. Tie som väčšinou prespal, keďže v lietadle som nespal skoro vôbec a bol som teda už 27 hodín bez spánku.

Ani spánok u Beikmannovcov nebol moc dlhý – ráno o deviatej nás už Liz viezla do kampusu na check-in v International Student Center. Kampus je brutálny. O ňom bude ďalší blog.

Liz výborne varí. Za tých pár dní, čo sme u nej boli, sme sa v Matejom prejedali. Väčšinou to boli typické americké jedlá, napríklad stejky s kukuricou a fazuľou. Neskôr sme sa od Slávka dozvedeli, že Liz volala Gerlinde Lindseyovej a pýtala sa jej, či aj chalani u nej toľko veľa zjedia. Takže fakt mňam.

 

IMG_3148.jpg

Pravá americká žranica

 

Beikmannovci bývajú pár míl za mestom na samote v útulnom domčeku. Je plný rôznych detailov, dekorácii a hlavne fotiek. V kuchyni vedľa kredenca stojí opretá puška. Matej sa Howarda opýtal, či ju niekedy použil, a Howard nám povedal historku o tom, ako mu raz po dvore čosi behalo a bál sa, že sú to supy, tak vzal pušku a začal strieľať. Ráno v tráve našiel desať mŕtvych veveričiek.

V sobotu sme boli s Howardom a psom Maxom dať kravám žrádlo. Áno, trepal som sa vyše 8 000 kilometrov z Oravy do Kansasu na to, aby som tu nakŕmil kravy. Bolo to super. Howard vytiahol zo svojej štýlovej garáže jeho parádny truck, na ktorom máva inokedy položenú plechovku piva, zatiaľčo griluje stejky. Vyviezol nás na kopec za domom (sedeli sme vzadu!), kde sme kravám nasypali jedlo (boli to nejaké výživné kocky, niečo ako granule pre psa). Potom sme zatrúbili na voly a oni šli za nami.  Vyzerali spokojne, hlavne po tom, čo ich Howard postriekal repelentom proti hmyzu.

 

IMG_3152.jpg

IMG_3159.jpg

IMG_3160.jpg

IMG_3162.jpg

 

Keďže Kansas je väčšinou jedna veľká placka, z kopca bol krásny výhľad široko ďaleko. Krajina je tu veľmi podobná tej našej, takže si človek len veľmi ťažko uvedomuje, že je na druhej strane zemegule... Keď sme sa na kopec neskôr vrátili na prechádzku, videli sme západ slnka, ktorý tu naozaj stál za to.

 

IMG_3151.jpg

Pekne je tu.

 

Po návrate som si trochu poobzeral Howardovu garáž. Nebola príliš odlišná od tej, čo máme doma, teda až na tú lebku ktoviečoho zavesenú na stene. Našiel som tu nástenku, na ktorej bol okrem starých fotiek kráv, okolia a Liziných rodičov pripnutý aj zašpinený papier s obrázkom kravy a nápisom: „Všetko, čo potrebujem vedieť o živote, som sa naučil od kráv.“

Pod tým stálo:

  • Zobuď sa vždy s dobrou náladou. („Happy moooood“).
  • Neplač nad rozliatym mliekom.
  • Keď prežúvaš, pamätaj na toto: Nesmie to mať žiadny tuk, žiadny cholesterol a žiadnu chuť.
  • Vždy natoč druhé líce a choď ďalej („Mooooove on“).
  • Čierna a biela sú vždy vhodnou módnou kombináciou.
  • Využi každú príležitosť a snaž sa z nej vydojiť čo najviac.
  • Stúpať na lajno prináša šťastie.
  • Nezabudni každý deň počítať („Cownt“) všetko dobré, čo ti život dal.

 

IMG_3174.jpg

IMG_3143.jpg

IMG_3175.jpg

 

PS - Mám krátke vlasy. :D

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?