Kansas State, škola čar a kouzel

Autor: Juraj Bencúr | 31.8.2013 o 1:01 | (upravené 9.9.2013 o 23:39) Karma článku: 11,42 | Prečítané:  489x

Mám za sebou prvý týždeň výuky na americkej univerzite. Je to tu úplne ako vo filmoch – krásne upravený kampus, plno ponáhľajúcich sa študentov a univerzitný duch vžade naokolo. Ako som písal v predošlom blogu, farbou Kansas State University je fialová. Tá je tu naozaj všade. Okrem fialových tričiek sú tu fialové perá, fialové zošity, fialové tácky v jedálni, fialové stoličky, fialové všetko. Dokonca aj kontajnery na smeti sú tu fialové a dnes ráno som bol fascinovaný fialovým smetiarskym autom, ktoré ich odvážalo (nesrandujem).

IMG_3250.jpg

Anderson Hall – hlavná administratívna budova školy.

 

Medzi výukou u nás a v Amerike je pár viditeľných rozdielov. Najdrsnejší z nich je samozrejme ten, že fall semester tu začína už koncom augusta (aspoň že skúškové končí ešte pred Vianocami a nasleduje mesiac prázdnin).

Ďalší drsný rozdiel spočíva v tom, že tu to tí profesori myslia naozaj vážne. Dochádzka je povinná na každú hodinu, takže tu sa mi zrejme nestane, že si skoro ráno pomyslím „ach, veď nič sa nestane, keď jedno cviko vynechám...“ a pospím si ďalej. Navyše, na niektorých hodinách (hlavne na umeleckých alebo architektonických štúdiách) je vyslovene zakázané používať mobily a internet počas výuky. U nás majú študenti bežne otvorený notebook a behajú si po facebooku, tu by ich za to učiteľ poslal von.

 

IMG_3260.jpg

Calvin Hall – tu mám väčšinu predmetov.

 

IMG_3288.jpg

Willard Hall – tu mám štúdio z webdesignu.

 

IMG_3267.jpg

Sú tu aj klasické budovy. Toto je Fiedler Hall, sídlo College of Engineering.

 

Hodiny na Kansas State University nie sú rozdelené na prednášky a cvičenia, ktoré učia odlišní ľudia a majú úplne iný priebeh. Každý predmet má len jeden typ hodiny, ktorý sa najčastejšie nazýva Lecture, a prebieha to asi ako klasická hodina na strednej škole, čiže najprv sa niečo odprednáša, potom sa o tom diskutuje a prípadne sa to aj rovno precvičí. Hodiny pritom trvajú kratšie, no bývajú viackrát za týždeň. Ak teda máte bežný predmet, budete ho mať pravdepodobne trikrát do týždňa po 50 minút, alebo dvakrát do týždňa po 80 minút. Zatiaľ mi tento systém vyhovuje.

 

kniznica1.jpg

Univerzitná knižnica

 

IMG_3285.jpg

Vstup do knižnice.

 

IMG_3286.jpg

Kampus je v podstate veľký trávnatý park.

 

Výuka na amerických univerzitách veľmi závisí od učebnice určenej pre daný predmet. Narozdiel od našich škôl, kde je literatúra len doporučená a ani skriptá si niekedy netreba kúpiť, tu vás k tomu učitelia donútia. Každú hodinu zadávajú povinný Reading z učebnice, pričom ďalšiu hodinu sa o danej téme diskutuje, alebo vás prekvapia krátkym testíkom (multichoice odpovede). Celkovo sa tu veľmi pracuje s textom, chvíľami mi teda hodiny pripomínajú základnú školu – raz sme mali v texte nájsť funkcie HR managementu a vypísať ich a následne vypísať funkcie HR managementu, ktoré v texte naopak neboli...

Sranda bola, keď som zistil, že jednu z povinných učebních som už čítal (Ernie Carnegie – How to Win Friends and Influence People).

 

IMG_3247.jpg

Vežička sem...

 

IMG_3265.jpg

...vežička tam.

 

Študijnú atmosféru je cítiť na každom rohu a krásny kampus tomu len prospieva. Kamaráti architekti síce namietajú, že všemožné vežičky a cimburia sú tu gýčové (a majú zrejme pravdu), mne sa tu ale mega páči. Najlepšia je určite budova knižnice. Nachádza sa v nej totiž takzvaná Great Room, ktorú ale každý pozná pod názvom Harry Potter Room. Je to študovňa, v ktorej je tichá zóna, takže ak nemáte na intráku pokoj, môžete sa prísť učiť sem. Má fakt skvelú atmosféru a určite sem budem chodiť pravidelne, hlavne kvôli tomu hrobovému tichu. Niekedy síce čakám, že každú chvíľu za mnou príde Dumbledore, no potom si spomeniem, že sakra, Dumbledore je mŕtvy.

 

IMG_3277.jpg

Má to svoj wow efekt.

 

IMG_3279.jpg

Nie, ani ja tým obrazom nerozumiem.

 

IMG_3283.jpg

Pssst, tu sa študuje.

 

Škoda len, že ten strop nevyzerá ako obloha...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?