Americký futbal? Lepší než náš!

Autor: Juraj Bencúr | 15.10.2013 o 16:42 | (upravené 15.10.2013 o 17:24) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  1157x

Určite ho poznáte z množstva filmov a televíznych seriálov. Veľkí chlapci v prilbách odetí do hrubých chráničov, v ktorých vyzerajú ako gorily, sa rozbehnú proti sebe, z celej sily do seba vrážajú a za pár sekúnd je z nich veľká hromada vykydnutá na trávniku. Presne tak vyzerá americký futbal – nič pre primadony.

Hra je prerušená a ide sa odznova. Zrazu lopta preletí vzduchom, chytí ju nádejný hráč vpredu a uteká, čo mu nohy stačia, na druhú stranu ihriska. Vtedy sa na štadióne ozve nadšený krik, ľudia vstávajú zo sedačiek a s údivom hľadia na toho Forresta Gumpa, až kým ho niekto nezlikviduje poriadnym „bodyčkom“ (ako by to nazvali hokejisti).

 

1.jpg

Hra sa začína! Je to First Down pre Wildcats.

 

Hovorí sa, že americký futbal je v USA tak úspešný preto, že sa v ňom v jednom kuse prerušuje hra. Vďaka tomu je totiž dostatočný priestor na reklamné prestávky v televízii. Jedna hra v americkom futbale totiž trvá v priemere tak 10-15 sekúnd. Tých desať sekúnd je ale plných napätia, teda ak rozumiete komplikovaným pravidlám, čo sa mne vďaka trpezlivým učiteľom celkom darí.

Cieľom hry je dostať loptu na súperovu stranu ihriska, pričom súper môže na obranu použiť všelijaké tvrdé opatrenia. Akonáhle hráč, ktorý drží loptu, padne na zem, hra sa preruší. Tím má celkovo 4 pokusy (tzv. downs) na to, aby s loptou prešiel 10 yardov (asi 9 metrov). Keď sa mu to podarí, má znovu 4 pokusy na ďalších 10 yardov. Takto sa postupne blížia k súperovej strane, kde majú dve možnosti – buď to risknúť a prebehnúť s loptou za čiaru (a získať tak 6 bodov, čo sa nazýva touchdown), alebo kopnúť loptu do súperovej bránky (so ziskom 3 bodov). V oboch prípadoch (alebo v prípade straty 4 pokusov) sa hra následne otáča a loptu drží druhý tím.

Okrem tohto základu je tam asi tak miliarda ďalších menej podstatných pravidiel, ktorými vás nebudem zaťažovať, lebo im aj tak nerozumiem. Ale asi chápem, prečo Američanom soccer, ako volajú klasický futbal, pripadá jednoduchý a nudný.

 

marryme.jpg

Nielen futbal je tu neodolateľný.

 

Čo je teda na americkom futbale také dobré? Je síce pravda, že hra sa v ňom prerušuje až príliš často, no na druhej strane každý moment hry je veľmi napínavý a tímy majú obrovské množstvo možností, akú stratégiu hry zvoliť. Môžu s loptou prebehnúť pomedzi ostatných hráčov, môžu ju hodiť dopredu spoluhráčovi „v ofsajde“, môžu oklamať protihráčov tak, že si myslia, že loptu drží niekto iný než v skutočnosti, môžu loptu odkopnúť, prehodiť, a tak ďalej, a tak ďalej... Obrana má podobné množstvo možností, ako súpera zastaviť, aj keď najčastejšie sa uchyľuje k hrubej sile.

Ale úprimne, toto zďaleka nie je tá najlepšia vec na americkom futbale. V prvom rade je to parádna atmosféra na štadióne. Manhattan je malé univezitné mesto, veľké asi ako Spišská Nová Ves. Napriek tomu štadión s kapacitou 50 000 divákov skoro každú sobotu praská vo švíkoch. Ľudia v meste a okolí univerzitný futbal proste milujú a chodia naň všetky generácie – od študentov, cez rodiny s deťmi až po dôchodcov. Všetci sú ochotní zaplatiť drahé vstupenky na zápas a vo fialovom tričku podporiť tím Wildcats.

 

4.jpg

5.JPG

6.JPG

7.JPG

Atmosféra je perfektná.

 

Nikto z nich pritom nie je chuligán. Na štadióne je nesmierne pozitívna atmosféra a každý si hru v kľude užíva bez ohľadu na to, či Wildcats vyhrávajú alebo nie. Pre Američanov je to jednoducho spôsob, ako stráviť peknú sobotu. Bodaj by aj nie, veď tu cez prestávky hrá marching band, tancujú tu roztlieskavačky a maskot Willie klikuje po každom úspešnom touchdowne.

Neoddeliteľnou súčasťou amerického futbalu je tailgating. Tak sa nazýva parkovanie pred štadiónom a čakanie na zápas, počas ktorého si Američania rozložia stoličky pred autom, jedia hotdogy, popíjajú pivo a samozrejme klebetia. Stretávajú sa tu celé rodiny a priatelia. Niektorí dokonca len prídu pred štadión a na zápas ani nejdú, len si užívajú deň na parkovisku a s kolou v ruke sledujú hru v telke. Pohodička.

Fanúšikovia hosťujúceho tímu sa pritom narozdiel od nášho futbalu vôbec nemusia báť, že po odchode zo štadióna dostanú na držku. Keď som známym na tailgatingu povedal, že u nás sú fanúšikovia niekedy na vlakovú stanicu sprevádzaní políciou, neverili vlastným ušiam.

 

8.JPG

Wildcats prehrávajú...

10.JPG

...no nie každý je z toho smutný.

3.JPG

Takto sa napchávame na tailgatingu. Go Cats!

 

A na záver jedna maličkosť. Wildcats majú vynovený štadión – rozšírenie a rekonštrukcia stála asi 90 miliónov dolárov. Všetko však bolo financované verejnou zbierkou a sponzormi. A pozor, nie je to žiadna Barcelona, je to v meste veľkom ako každé druhé na Slovensku. Takže milí slovenskí futbalisti, keď budete mať takých fanúšikov ako tí americkí (a budete tak aj makať), nebudete musieť otravovať spoločnosť výstavbou vašich štadiónov za štátne peniaze, a možno by ste si ich aj zaslúžili.

Takto sa v mojich očiach nechávate zahanbiť „football-om“, ktorý sa ani nehrá s loptou a skoro vôbec sa v ňom nekope.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?