Defekt v centre Chigaca a „nezištná“ ochota pomôcť

Autor: Juraj Bencúr | 9.1.2014 o 9:12 | Karma článku: 8,55 | Prečítané:  1830x

Na kraji cesty stojí strieborná audina s defektom. Keďže za volantom sedí pohľadná blondína, Matej neváha a zaklope na okno. „Áno, áno... Viem, že mám defekt!“ zavrčí dievča. Keď jej Matej ponúkne pomoc, vyčaruje žiarivý americký úsmev. „Vy to viete opraviť?“ Matej sa slovami potľapká po ramene.

Hneď na to sa s Jeníkom pustia do roboty. Ja, „expert“ na autá, sa zatiaľ posadím na múrik pred jedným z chicagskych mrakodrapov. Je chladné novembrové popoludnie, halloweenske ozdoby v obchodoch postupne vymieňajú za vianočné a ulicou znie jazzová klasika hraná pouličným saxofonistom. Centrum Chicaga žije vlastným životom.

 

1.JPG

 

Okolo nás prechádzajú najrôznejšie postavičky – indická rodina v tradičných farebných šatách (imigrantov je tu veľa a máloktorí sa snažia prispôsobiť americkej kultúre), černoška kričiaca do telefónu niečo s nezrozumiteľným prízvukom, skupinka novodobých hipisákov s dredmi na hlave, či náhliaci sa podnikatelia v čiernych oblekoch. Jeden z nich, s manžetovými gombíkmi a nesmierne dôležitým výrazom v tvári, sa zrazu pri mne zastaví. „Prosím vás, neviete, kde sú tu niekde potraviny?“ pýta sa. Je mi ľúto, nie som odtiaľto...

Výmena kolesa na nešťastníckom aute pokračuje. K chalanom pribehne mladík v otrhanej mikine. „Môžem vám pomôcť?“ pýta sa a tiež prikladá ruku k dielu. Pri aute sa každú chvíľu niekto pristaví, poobzerá sa a situáciu zhodnotí povestným „that sucks“. Blonďavá majiteľka auta si zatiaľ nerušene vypisuje na iPhone.

Zrazu začujem prudké zabrzdenie. Tmavé SUV zastavuje kúsok od nás a vyskakuje z neho krátkovlasá päťdesiatnička. Po chodníku k nej uteká ďalšia žena s kufrom v ruke. Po dlhom a silnom objatí sa uprostred ulice začnú bozkávať. Bez zábran. S uslzenými očami si opakujú „I love you“ či „I missed you“. Po hodnej chvíli naložia kufor do auta, nastúpia a odídu smerom k Michiganskému jazeru.

Auto je opravené. Blondína docupitá k chalanom a nadšene im ďakuje. Pomocník v otrhanej mikine vtedy neisto prehovorí – zdôverí sa, že je sirota, vyhodili ho z práce a nemá na nájom. „Veľmi rád som pomohol,“ hovorí blondíne. „Ale mohli by ste mi dať päť dolárov? Alebo šesť?“

 

2.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.


Už ste čítali?